Zasady udzielania sakramentu Chrztu świętego w naszej parafii:
- Sakrament chrztu św. udzielany jest zazwyczaj w każdą niedzielę podczas Mszy św. o godz. 10.00. Jeśli jakieś wyjątkowe okoliczności na to nie pozwalają wtedy inny termin jest wcześniej uzgadniany z ks. Proboszczem.
- Dziecko do chrztu św. mają obowiązek zapisać tylko rodzice lub jeden z rodziców (nigdy zaś babcia, albo ktoś z rodziny).
- Jeżeli rodzice dziecka mieszkają na terenie innej parafii, jest możliwe zapisanie dziecka do chrztu w naszej parafii, ale tylko za pisemną zgodą swojego proboszcza.
- Zgłaszając dziecko do chrztu św. w kancelarii parafialnej należy:
- przynieść akt urodzenia dziecka z USC;
- podać datę ślubu kościelnego rodziców;
- podać dane rodziców dziecka (imiona i nazwiska, nazwisko rodowe matki, daty urodzenia, imiona i nazwiska ich rodziców, adres zamieszkania);
- podać dane rodziców chrzestnych (imiona i nazwiska, daty urodzenia oraz adresy zamieszkania).
- Gdy rodzice nie mają ślubu kościelnego, podpisują zobowiązanie, że wychowają dziecko w wierze katolickiej i że w najbliższym czasie wezmą ślub kościelny (jeśli nie mają przeszkód).
- Przed chrztem zarówno rodzice (o ile nie żyją w związku niesakramentalnym), jak i rodzice chrzestni powinni przystąpić do spowiedzi, aby w czasie Eucharystii przyjąć Komunię św., dlatego przy wpisywaniu dziecka do Księgi Chrztów otrzymują kartki do spowiedzi, które powinni wręczyć kapłanowi przed spowiedzią.
- Rodzice chrzestni spoza naszej parafii winni przedłożyć wcześniej (najlepiej w dniu pouczenia) zaświadczenie od proboszcza własnej parafii, zawierające informację, że są praktykującymi katolikami (np. nie mogą to być osoby żyjące w związkach niesakramentalnych!)
- Katecheza dla rodziców przed chrztem św. odbywa się w kancelarii przy zapisie dziecka do sakramentu chrztu św.
- W dniu chrztu św. trzeba przybyć do kościoła ok. 15 minut przed rozpoczęciem Mszy św. i udać się do zakrystii celem dopełnienia formalności (kartki od spowiedzi rodziców i chrzestnych, podpisy w Księdze Chrztów). Następnie należy zająć miejsce pod chórem i czekać na przyjście kapłana.
- Przychodząc na Mszę św. chrzcielną należy mieć ze sobą świecę chrzcielną oraz białą szatę dla dziecka.
- Imię nadawane dziecku powinno być imieniem świętego lub błogosławionego, aby miało ono swojego patrona i orędownika u Boga.