W ciągu dwustu lat swojego istnienia nasze Wyższe Seminarium Duchowne wydało około 4300 kapłanów, ale należy też pamiętać o ogromnej rzeszy osób zakonnych wywodzących się z diecezji tarnowskiej. Tarnowscy kapłani podejmowali i podejmują posługę nie tylko w ramach rodzimej diecezji ale również w różnych zakątkach Polski i poza jej granicami. Aktualnie w różnych krajach na całym świecie pracuje ponad 200 księży z diecezji tarnowskiej. Pośród nich jest 48 misjonarzy.

Umiłowani w Chrystusie Diecezjanie! Losy Kościoła łączą się bardzo ściśle z istnieniem i stanem seminariów duchownych. Zatroskanie o formację kapłanów w duchu wymagań Chrystusa to nasze wspólne zadanie, zarówno duchownych, jak i wiernych świeckich, gdyż jest to odpowiedzialność za losy Kościoła, który przecież wszyscy stanowimy. Liczne powołania do kapłaństwa w naszej diecezji to wielka zasługa pobożnych rodzin, które są „pierwszym seminarium”. Jest to również zasługa środowisk parafialnych, w których młody człowiek otrzymuje najbliższe mu doświadczenie wspólnoty Kościoła. Przez dziesiątki lat Pan Bóg błogosławił naszą diecezję licznymi powołaniami. Jednak nie zawsze tak było. Bez wątpienia również w obecnych czasach Pan Bóg hojnie powołuje do kapłaństwa, mimo że zauważamy wciąż malejącą liczbę kandydatów zgłaszających się do seminariów. Taki stan rzeczy przekłada się później oczywiście na mniejszą liczbę kapłanów pracujących w parafiach. W przyszłości będą niestety następowały kolejne redukcje personalne, a niektóre parafie być może trzeba będzie połączyć. Tym bardziej zatem powinna leżeć nam na sercu sprawa troski o zasiane przez Boga w sercach młodych ziarna powołania. Nieocenioną pomocą jest zwłaszcza siła modlitwy. Jesteśmy wdzięczni i dziękujemy za każdą formę pomocy duchowej i materialnej dla naszego Seminarium.