Kiedy?

Obydwoje narzeczeni mają obowiązek zgłosić się do Kancelarii Parafialnej najpóźniej 3 miesiące przed planowaną datą ślubu w celu przeprowadzenia rozmowy i spisania protokołu prawno-kanonicznego.

Do którego proboszcza należy się zgłosić? 

Prawo kanoniczne postanawia, że narzeczeni mają się zgłosić do proboszcza parafii, w której jedno z nich ma pobyt stały, albo pobyt tymczasowy.  Najlepiej, aby rozmowa była przeprowadzana w parafii gdzie będzie udzielany sakrament małżeństwa.

Jakie dokumenty należy ze sobą przynieść?

  • Dowody osobiste.
  • Metryki chrztu (niedawno wydane). Ważność metryki potrzebnej do ślubu wynosi sześć miesięcy, licząc od daty wystawienia do daty ślubu. Metrykę wybieramy osobiście w parafii, w której zostaliśmy ochrzczeni (ewentualnie przez osobę pisemnie upoważnioną).
    Jeżeli ktoś został ochrzczony w parafii, w której spisywany jest protokół przedślubny, nie przedkłada metryki chrztu.
  • Wdowiec i wdowa przedkładają świadectwo zgonu współmałżonka.
  • Świadectwa nauki religii z ostatniej klasy szkoły średniej.
  • Dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego, które są potwierdzeniem stanu wolnego i brakiem przeszkód od strony cywilnej. Dokumenty te są podpisywane podczas ceremonii zawierania Sakramentu Małżeństwa. Narzeczeni muszą sami zadbać, aby te dokumenty do parafii dostarczyć.
  • Świadectwa katechizacji przedmałżeńskiej (tzw. „Kurs przedmałżeński”). Kurs ten jest wymagany do zawarcia Sakramentu Małżeństwa i trzeba wcześniej zatroszczyć się o jego ukończenie.

Co narzeczeni otrzymują i co załatwiają?

Skierowanie do Katolickiej Poradni Rodzinnej

W tej poradni odbywają się trzy spotkania: Pierwsze ma charakter ogólny, dwa pozostałe indywidualny z daną parą narzeczonych.

Skierowanie na Dzień Skupienia

Dzień Skupienia dla narzeczonych w Bochni jest w parafii św. Mikołaja w każdą I niedzielę miesiąca.

Kartkę do spowiedzi

Narzeczeni powinni odbyć dwie spowiedzi. Pierwszą zaraz po daniu na zapowiedzi – powinna to być spowiedź z całego dotychczasowego życia. Drugą spowiedź odbywają w dzień lub w przeddzień ślubu (lub wcześniej – lecz tak, by w łasce uświęcającej przystąpić do Sakramentu Małżeństwa).

Formularz o wygłoszenie zapowiedzi

Jeżeli jedna ze stron jest z innej parafii, otrzymuje formularz o wygłoszenie zapowiedzi w parafii z której pochodzi. Zanosi ten formularz do parafii, w której mieszka, a po wygłoszeniu zgłasza się tam po odbiór wygłoszonych zapowiedzi i dokument ten przynosi do parafii w której był sporządzony protokół.

Powtórne spotkanie w kancelarii

Po skompletowaniu wyżej wymienionych dokumentów narzeczeni zgłaszają się powtórnie do kancelarii, gdzie dopełniane są wszystkie formalności i zostaje omówiony przebieg samego przebiegu sakramentu.

Małżeństwo konkordatowe

W związku z postanowieniami art. 10 Konkordatu i po uchwaleniu odpowiednich zmian w ustawodawstwie polskim, zaistniała w Polsce instytucja małżeństwa konkordatowego, a więc małżeństwa kanonicznego, które – po spełnieniu odpowiednich warunków – będzie pociągało za sobą również skutki przewidziane w prawie polskim.

Zasadniczo wszystkie małżeństwa kościelne winny mieć gwarantowane skutki cywilne, przewidziane prawem polskim. Może to się dokonać w dwojaki sposób:

  • przez zawarcie małżeństwa konkordatowego,
  • przez uprzednie zawarcie małżeństwa cywilnego wobec kierownika urzędu stanu cywilnego, a następnie małżeństwa kanonicznego.

Do godziwego zawarcia małżeństwa wymaga się ukończenia 18 roku życia zarówno przez mężczyznę, jak i kobietę.

Aby zawrzeć małżeństwo konkordatowe i uzyskać skutki cywilne narzeczeni mają obowiązek przedłożenia trzech egzemplarzy „Zaświadczenia o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa” (tzn. O braku przeszkód z prawa polskiego do zawarcia małżeństwa), sporządzone przez kierownika urzędu stanu cywilnego miejsca zamieszkania jednego z narzeczonych. Zaświadczenie to jest ważne trzy miesiące od dnia jego wydania do dnia ślubu.

Zaświadczenie to w trzech egzemplarzach podpisują (w naszej parafii) nowożeńcy i dwaj pełnoletni świadkowie w zakrystii kościoła przed ślubem. Jeden z tych egzemplarzy wypełniony i podpisany przez szafarza Sakramentu Małżeństwa i księdza proboszcza mogą małżonkowie (w naszej parafii) odebrać w najbliższych dniach po ślubie. Mogą również kilka dni po ślubie odebrać w Urzędzie Stanu Cywilnego cywilny Akt Małżeństwa.