Dzień 1 – poniedziałek 30.11.2020.
Temat: Parafia – czyli wspólnota
Dlaczego roraty są tak bardzo ważnym nabożeństwem? Bo przygotowują nas na święta Bożego Narodzenia! Mamy zrobić wszystko, aby nasze serca przygotować na przyjście Jezusa. Co nam, patrząc na naszą świątynię, na dekoracje, przypomina o tym, że przeżywamy szczególny okres Adwentu? Wieniec adwentowy z czterema świecami, które zaplammy w każdą niedzielę. Roratka stojąca na ołtarzu, która przypomina nam o obecności pośród nas Maryi. Nowa plansza na nabożeństwa roratnie. O czym będziemy mówić? Wnętrze kościoła i odkrywanie tajemnic o poszczególnych miejscach. Jakie macie tajemnice (marzenia)? Bo każdy ma marzenia, tylko nie zawsze chcemy się do nich przyznać i nimi pochwalić? Dziś pytanie, czy twoim marzeniem jest być bardziej zaangażowanym w parafii? Jako ministrant, DSM-ka, czy jeszcze w innym sposób. Wszyscy tworzymy wspólnotę parafialną i od każdego z nas zależy jaka ona będzie. Żywa czy martwa?
Dzień 2 – wtorek 1.12.2020
Temat: Kościół to też budynek – odpowiedzialność parafian za Boży dom
Każda świątynia została kiedyś zbudowana, bo ludzie wierzący chcieli dać Bogu dom pomiędzy ich domami. Teraz musimy robić wszystko, aby te świątynie były ciągle piękne. Naszym zadaniem jest o nie dbać. Dajemy swój czas, swoje siły i swoje ofiary, aby w świątyni i wokół niej było pięknie. Czasem trzeba ten Boży dom remontować, odmalować, czy posprzątać. Dziś jest dobra okazja, aby wszystkim (dobrodziejom, budowniczym, wykonującym przy świątyni różne prace) podziękować. Dbajmy ciągle o piękno naszej świątyni, choć może to nas wiele kosztować. Jednak pamiętajmy, że jest to dom Boga. Nasze adwentowe zawołanie: Święte miejsce, kościół nasz – tajemnice jego znasz! Zadanie: poszukajmy daty erygowania naszej parafii i konsekracji naszego parafialnego kościoła.
Dzień 3 – środa 2.12.2020
Temat: Prezbiterium – miejsce VIP-ów
Odkrywamy tajemnice naszego kościoła. Powstał dzięki ciężkiej pracy, a naszym zadaniem jest teraz, aby zawsze był piękny. W każdym kościele jest miejsce dla VIP-ów – tym miejscem wyjątkowym jest prezbiterium, bo w nim znajduje się ołtarz, ambona i tabernakulum. Tam swoją posługę wykonują księża, tam służą do ołtarza ministranci i lektorzy. Dziś pomódlmy się za VIP-ów, a także zachęcajmy dzieci do angażowania się w posługę Liturgicznej Służby Ołtarza. Czasem każdy z nas może zostać VIP-em, kiedy podczas Mszy przeczytamy czytanie czy zaśpiewamy psalm.
Dzień 4 – czwartek 3.12.2020
Temat: Malowidła i witraże – żeby nie myśleć o niebieskich migdała
Witraże i malowidła nie tylko zdobią świątynię, ale bardzo często streszczają nam Biblię. Kiedyś ludzie którzy nie umieli czytać właśnie z malowideł i witraży poznawali Pismo Święte. One nam przypominają o obecności Boga (sklepienie malowane jako niebo). Tu w świątyni dzieją się rzeczy Boskie. Także my swoimi talentami możemy ubogacać naszą parafię i naszą świątynię. Wykorzystujmy nasze talenty dla dobra naszej wspólnoty parafialnej. Pomyśl: jakie masz talenty i jak je wykorzystujesz dla wspólnoty parafialnej? A czy wiesz co przedstawiają witraże waszej świątyni?
Dzień 5 – piątek 4.12.2020
Temat: Dzwony, dzwonki, gong i sygnaturka – aż w uszach dzwoni
Dobrze być blisko Jezusa! Kto już odkrył tę prawdę? Przy Panu Jezusie nie można się nudzić. Po co w kościele te wszystkie dzwony i dzwonki? Dzwony na wieży? Wołają nas na Msze św., dzwonią na „Anioł Pański”, a także powiadamiają o śmierci kogoś z naszej wspólnoty parafialnej. Sygnaturka? Oznajmia o początku Mszy św. Dzwonki nas informują, że za chwilę przeistoczenie i na ołtarz przyjdzie sam Pan Jezus. I gong – w najważniejszy momencie uczty Eucharystycznej – Jezus już jest na ołtarzu! Dziś warto zapytać się, czy jestem punktualny, tak jak dzwon, który „woła” na Mszę św.? Może od dziś, gdy usłyszę dzwon w południe odmówię wtedy modlitwę „Anioł Pański.
Dzień 6 – sobota 5.12.2020
Temat: Śpiew pieśni – anielskie głosy
Ciągle odnajdujemy swoje miejsce w świątyni. Są tacy, którzy zawsze zajmują to samo miejsce, w tej samej ławce. Niektórzy lubią siedzieć na chórze. A chór to szczególne miejsce, bo stamtąd gra nam organista i tam śpiewa nasz parafialny chór. A może ja mam talent do śpiewania i coraz odważniej myślę o tym, aby w tym chórze śpiewać? Poprzez śpiew całym sobą uczestniczę we Mszy św. ale wtedy także wspólnie wołamy do Boga. Kto śpiewa ten dwa razy się modli, ale kto śpiewa ten się nie nudzi! Dziś jest okazja by poprzez modlitwę podziękować p. Organiście, że pomaga nam się modlić oraz członkom naszego chóru. Od dziś staram się zawsze śpiewać w kościele!