Dzień 7 – poniedziałek 7.12.2020

Temat: Obrzędy wstępne, pozdrowienia chrześcijańskie – „dzień dobry” po naszemu

Od dziś będziemy poznawać tajemnice związane z najważniejszym wydarzeniem, czyli ze Mszą świętą. Nasze powitania. Gdy wchodzimy do kościoła witamy się z Panem Jezusem – „Niechaj będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament … teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen”. Kapłan rozpoczynając Msze świętą całuje ołtarz, czyli w imieniu całej wspólnoty składa pocałunek Jezusowi. Inną formą powitania jest pozdrowienie „Pan z wami”, na co odpowiadamy „I z Duchem Twoim”. Warto jeszcze wspomnieć o codziennych chrześcijańskich pozdrowieniach. Gdy przechodzimy obok księdza lub siostry zakonnej mówimy: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. Gdy mijamy ciężko pracujących np. na polu mówimy: „Szczęść Boże”. Ministranci pozdrawiają się słowami: „Króluj nam Chryste”. A czy pamiętamy choćby o zwyczajnym „Dzień dobry” mijając kogoś znajomego na ulicy? Nie udawajmy, że się nie znamy. Bądźmy ja anioły, szanujmy się nawzajem i pozdrawiajmy.

Dzień 8 – środa 9.12.2020

Temat: Akt pokutny – ręka na zgodę

I jak? Czy udało się wprowadzić w codzienne relacje pozdrowienie chrześcijańskie? Czy dzięki nim, Bóg był bardziej obecny w naszych relacjach? Nowe zawołanie: Święte miejsce, święty czas – Eucharystię poznać czas! Bardzo ważną sprawą w naszych relacjach jest to, że gdy coś między nami „zazgrzyta”, to trzeba umieć przeprosić, a także przeprosiny przyjąć. Gdy przychodzimy na Mszę św. też jest taki moment, gdy przepraszamy Jezusa, a On te przeprosiny przyjmuje. Tym momentem szczególnym jest akt pokutny. Dopiero wtedy możemy ze spokojnym sercem uczestniczyć w Eucharystii. A za co dziś przeprosiliśmy Jezusa podczas aktu pokutnego?  I pamiętajmy, skoro my nawzajem potrafimy sobie wybaczać, tym bardziej Bóg przebacza nam. Bo On bardzo nas kocha. Symbolem obmycia naszej duszy jest w każdej świątyni jest chrzcielnica. Tam zostaliśmy obmyci z grzechu pierworodnego. Dziś zróbmy sobie przed snem rachunek sumienia i przeprośmy Boga za to, co Jemu się w naszej postawie nie podobało.

Dzień 9 – czwartek 10.12.2020

Temat: Liturgia słowa – Oto Słowo Boże

Wczoraj odkryliśmy na nowo tajemnice przebaczenia, której wyrazem w Eucharystii jest akt pokutny. A dziś? Dziś odkryjemy, że Bóg mówi do nas (choć pamiętajmy, że czasem i Szatan do nas przemawia, szczególnie poprzez pokusy). Czasem szczególnego przemawiania Boga jest liturgia słowa, czyli druga część Mszy św. Ten, który odczytuje nam Boże Słowo – to lektor. Jakimi słowami kończy się każde czytanie przez nich odczytywane? Oto Słowo Boże. A my odpowiadamy: Bogu niech będą dzięki. Pomiędzy czytaniami Psałterzyści śpiewają psalm. I mamy jeszcze Dobrą Nowinę, czyli czytanie z Ewangelii. Te słowo odczytuje kapłan, bo ono opisuje życie i słowa Pana Jezusa. Dlatego wtedy stoimy. A przed wysłuchaniem jej czynimy szczególny znak. Jaki? Trzy znaki krzyża: na czole, na ustach i na sercu. Dlaczego? By to słowo rozważać, głosić i przyjąć do serca. Symbolem dnia dzisiejszego jest ambona, bo z niej czytane jest Boże Słowo.

Dzień 10 – piątek 11.12.2020

Temat: Wyznanie wiary – Bądź widoczny

Jesteśmy wezwani, aby świecić światłem dobroci i w ten sposób wyznawać swoją wiarę. Także my podczas Mszy św. niedzielnej czy w uroczystości wyznajemy wiarę. Jest to bardzo ważny moment który nam przypomina, że nasz udział we Mszy św. jest wielkim wyznaniem wiary i poprzez wyznawanie tej samej wiary tworzymy wspólnotę Kościoła. Jakie znamy formy wyznania wiary? Akt wiary. Skład Apostolski. Wyznanie wiary w formie pytań (np. podczas sakramentu Chrztu Świętego). Jednak zawsze pamiętajmy, wiarę wyznajemy nie tylko słowem, ale poprzez konkretne czyny. Dziś nakleimy na baner świece, aby nam przypominała, że zawsze mamy świecić dobrym przykładem!

Dzień 11 – sobota 12.12.2020

Temat: Modlitwa wiernych – proście, a otrzymacie

Zanosić prośby do Boga. Myślę, że często o coś Boga prosimy i ufamy, że nas wysłucha. Także podczas Mszy św. jest taki moment kiedy szczególnie wyrażamy w formie modlitwy nasze prośby do Boga. To modlitwa wiernych. Za kogo możemy i modlimy się podczas tej modlitwy wstawienniczej? Intencje są różne, bo wiele jest spraw, które możemy polecać Panu Bogu. Każdą prośbę kończymy wezwaniem: „Ciebie prosimy”, a cały zebrany lub odpowiada: „Wysłuchaj nas Panie”. Dziś pomodlimy się w sposób spontaniczny i niech każdy kto czyta to rozważanie zaniesie jakąś prośbę do Boga.