Dzień 12 – poniedziałek 14.12.2020
Temat: Przygotowanie darów – ofiaruję Tobie, Panie mój
To już trzeci tydzień Adwentu. Po czym to poznajemy tutaj w świątyni? (płonące już trzy świece w adwentowym wieńcu). Ministranci do ołtarza przynoszą dary: biały opłatek, trochę wina i parę kropel wody. Co to za dary? To przecież nic wielkiego. Jednak w Eucharystii dzieje się wielki cud, w którym te dary stają się Ciałem i Krwią Pana Jezusa, a dla nas pokarmem na życie wieczne. Dla Jezusa liczą się dary ofiarowane z serca, mogą być drobne, ale dane z miłością. Dlatego każdy dobry uczynek, gest, ma dla Boga wielkie znaczenie i przypomina nam, że „cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili”. Od pierwszych wieków Kościoła, podczas Mszy św. były zbierane także ofiary na tacę, które są przeznaczane na utrzymanie kościoła, a także wspierania potrzebujących. Dlatego za ten gest ofiarowany przez nas kapłan lub p. kościelny odpowiada „Bóg zapłać”. I jeszcze podczas Mszy św. możemy ofiarować samych siebie, nasze troski, trudne sprawy, tak jak śpiewamy w piosence „Ofiaruję Tobie Panie mój, całe życie me, cały jestem Twój…”. Dziś otrzymamy naklejkę ze stoliczkiem i ampułkami. I pomyślmy, kiedy ostatnio coś ofiarowałem Panu Bogu lub drugiemu człowiekowi.
Dzień 13 – wtorek 15.12.2020
Temat: Prefacja i modlitwa eucharystyczna – w górę serca
Czy w życiu pamiętamy o wdzięczności? We Mszy św. momentem kiedy wyrażamy naszą wdzięczność jest prefacja. To ona jest dziękczynieniem i uwielbieniem Pana Boga. Jesteśmy Mu wdzięczni za to, że kocha nas mimo naszych słabości i grzechów, że posłał Jezusa, aby nas zbawił i odkupił, że ciągle jest z nami i prowadzi nas do nieba. Czasem tak wiele spraw nas przytłacza, ale dzięki prefacji możemy to wszystko odstawić na bok, dlatego słowa „Pan z wami”, a następnie „ w górę serca”, by wznieść swoje myśli i serca do Boga. Pomyśl dziś o pięciu rzeczach, za które chcesz podziękować właśnie dziś Bogu.
Dzień 14 – środa 16.12.2020
Temat: Przeistoczenie, ołtarz – „Oto wielka tajemnica wiary…”
Jest taki moment we Mszy św. kiedy zapada głęboka cisza. Wszyscy patrzymy na ołtarz, a sercem przenosimy się na Golgotę, gdzie Jezus ofiaruje swoje życie za nas. I wtedy kapłan wypowiada słowa, które sam Jezus wypowiedział w Wieczerniku podczas Ostatniej Wieczerzy: „Bierzcie i jedzcie… Bierzcie i pijcie..” Po tych słowach kapłan w geście adoracji podnosi w górę najpierw już nie chleb, ale Ciało Chrystusa, a następnie już nie wino, ale Krew Chrystusa. O tym wielkim misterium przypomina nam gong, które wtedy jakby mówi do nas, że w tym momencie wydarzyło się coś wielkiego. Adoruj bo „Oto wielka tajemnica wiary” dokonała się na ołtarzu. Pomiędzy nami staje żywy, obecny i prawdziwy Jezusa. Ale czy my w to wierzymy? Trudno to pojąć, ale tak jest, bo zapewnił nas o tym sam Jezus. I jeszcze aklamacja po przeistoczeniu, by łatwiej nam było tę wiarę wyznać. Msza to nie przedstawienie, ale uczta na której Bóg spotyka się z człowiekiem.
Dzień 15 – czwartek 17.12.2020
Temat: Przygotowanie przed Komunią św. – przygotowanie na spotkanie
Jezus przychodzi na ołtarz, ale chce przyjść także do naszych serc. Na to spotkanie przygotowuje nas liturgia. „Ojcze nasz” – zwracamy się bezpośrednio do Boga, który jest naszym Ojcem. Znak pokoju – bo tylko serce pojednane z Bogiem i ludźmi jest gotowe na wypełnienie obecnością samego Boga. Znak pokoju możemy przekazać przez podanie dłoni lub delikatny skłon w stronę drugiego człowieka. Ma on być szczery i prawdziwy. Gdy przekazujmy dar pokoju innym, on zawsze wróci do nas.
Dzień 16 – piątek 18.12.2020
Temat: Baranku Boży – gdzie ten baranek?
Dziś piątek, więc warto przypomnieć sobie, że jest to dzień postu (wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych), który obowiązuje każdego powyżej 14 roku życia. Pomyślmy, a jak to wygląda w naszym życiu, w naszych domach? Po co ten post? Bo każdy piątek przenosi nas na Golgotę i do momentu śmierci Chrystusa, który za nas oddał swoje życie. A skoro Jezus złożył ofiarę to warto, abyśmy też coś dla Niego ofiarowali. „Oto Baranek Boży…” Gdzie ten baranek jest w naszej świątyni? Baranek Boży to nie owieczka, ale tytuł który przysługuje Jezusowi Chrystusowi? Warto przypomnieć sobie plagi egipskie, a to co uratowało Izraelitów, to właśnie spożyty podczas Paschy baranek, które krwią naznaczyli drzwi swoich domów, aby anioł śmierci przeszedł obok ich domów. Nas krew Chrystusa uwalania z niewoli grzechu i śmierci wiecznej. Dziś podziękujmy Bogu za krew przelaną z naszego powodu. Dzięki tej Krwi niebo zostało dla nas otwarte.
Dzień 17 – sobota 19.12.2020
Temat: Komunia Święta – kto ten chleb spożywa
Wczoraj wspomnieliśmy sobie o poście i ufam, że każdy o nim wczoraj pamiętał. Dziś powiemy sobie o pokarmie, ale nie o tym co było na śniadanie, ale o tym eucharystycznym. Jezus stał się dla nas chlebem, abyśmy nie ustali w drodze do nieba. Jak bardzo nam zależy, aby ten pokarm spożywać? Jednak, aby Go przyjmować trzeba spełnić parę warunków: stan łaski uświęcającej, post eucharystyczny, gdy przyjmujemy na stojąco to wcześniej przyklęknijmy w geście adoracji, złożone ręce, pamiętaj o odpowiedzi: „Amen”, gdy przyjmujemy na rękę spożywamy przy kapłanie. A po co patena? Aby żadna nawet najmniejsza cząstka nie upadła na ziemię, bo to przecież Ciało Chrystusa! Dziś naklejamy tabernakulum, aby pamiętać o tym, kto tam mieszka – Jezus.